Aa

Aa

Сензорне собе треба да има сваки дом за децу

Сензорне собе треба да има сваки дом за децу

Читај ми

НЕГОТИН - У Дому за децу и омладину "Станко Пауновић" у Неготину данас је отворена сензорна соба, а министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Александар Вулин који је присуствовао отварању изјавио је да је у институције социјалне заштите у том граду за две године уложено више од седам милиона динара.

Он каже да су сензорне собе значајно терапеутско средство и да сваки дом за децу са инвалидитетом треба да је има, те да се нада да ће захваљујући донацији ЕПС-а, али и других донатора, до краја године успети у тој намери.

"Електропривреда Србије има слоган "Укључи се у живот" и ово је сјајан начин да се покаже да је ЕПС део нашег живота и да су укључени у свакодневни живот и потребе ове деце", нагласио је Вулин.

Он је додао да свака помоћ дечацима и девојчицама са инвалидитетом значи помоћ њиховим породицама, људима који о њима брину, те да је то "помоћ људском бићу према коме живот није био поштен".

"Помогли сте људском бићу које је без своје кривице тешко оштећено, а на нама је да се изборимо да то оштећење буде блаже и да му живот буде достојнији човека", рекао је министар.

Вулин је подсетио да је ЕПС до сада, у шест сензорних соба, уложио 5,25 милиона динара и да ће ЕПС наставити да се укључује у свакодневни живот корисника социјалне заштите.

"Желим да апелујем на све пословне људе у Србији да одвоје део зараде и да поделе са онима којима је помоћ потребна. Поделите га са децом, поделите га са њиховим родитељима и сви заједно ћемо се боље осећати и живећемо у бољој и уређенијој средини", каже министар.

Како каже министарство ће наставити да унапређује квалитет услуга у систему социјалне заштите и посебно се трудити да развију мале домске заједнице, јер је то најхуманији и најефикаснији облик бриге о деци са посебним потребама.

На првом месту су, наставља он, биолошке породице и сматрамо да је свака породица боља и од најбоље установе, да је следећа инстанца хранитељска породица, а да тек на крају долази збрињавање у установама.

"Видите да водимо рачуна. Ја сам пре годину дана био овде у Дому и види се разлика, види се да смо напредовали и да је много боље. Наставићемо да буде боље, али то мора да буде у сваком систему социјалне заштите", рекао је Вулин новинарима.

Како је рекао, у Дом у Неготину долазе деца из читаве земље, и оно што је важно је да може да се види њихов напредак, да је њима боље и да се боље осећају.

Вулин је истакао да је Неготин од ресорног министарства, по први пут, у оквиру трансферних средстава за развој услуга у заједници, добио 3,19 милиона динара и напоменуо да ће свака локална самоуправа имати континуирану подршку Министарства како би услуге у заједници напредовале.

"На шта ћете их потрошити, да ли ће то бити геронто домаћице, дневни боравак за децу са посебним потребама или било која установа у систему која је потребна, то је на локалној самоуправи, али држава је у времену кризе и штедње нашла начин да помогне локалној заједници и да обезбеди одрживост услуга", рекао је Вулин.

Он је додао да је највећи проблем са једном услугом социјалне заштите када се она покрене, а онда више нема новца за њено фунцкионисање.

"На овај начин смо успели да обезбедимо одрживост услуга и буџетом каквим смо предвидели, сваке следеће године ћемо имати најмање исту, ако не и већу количину новца баш за то", рекао је Вулин.