Aa

Aa

Обележена 104. годишњица од битке на Кајмакчалану

Обележена 104. годишњица од битке на Кајмакчалану

Обележена 104. годишњица од битке на Кајмакчалану

Читај ми

Поводом обележавања 104. годишњице од Битке на Кајмакчалану, државни секретар Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Ненад Нерић, и в.д. генералног конзула Републике Србије у Солуну Драгана Глишић  предводили су државну церемонију у месту Егзоплатанос код Споменика српским војницима, у области Аридеа. Венце је положила делегација  Министарства одбране и Војске Србије и представници локалних грчких власти.

 

Након тога, реализована је и церемонија полагања венаца код Споменика Шумадијској дивизији који се налази на централном гробљу „Свети Лазар“ у Аридеји. Поред државног секретара и в.д. генералног конзула Републике Србије у Солуну, венце су положили и представници локалних грчких власти.

 

После 18 дана тешке и неизвесне борбе на Кајмакчалану, српска војска је успела да отвори „Капију слободе“ и да победоносно крене пут своје домовине. На воловским колима, по лошим путевима и неповољним временским условима војници нису понели само понос и слободу, већ и успомену на велику победу која им је омогућила повратак у домовину. Од камења са Кајмакчалана направљен је један од најнеобичнијих споменика-осматрачница који се налази у Пионирском парку у Београду. Овај споменик је подсетник на сва страдања и жртве које је Србија поднела у Великом рату. Како се никад не би заборавили великани који су се храбро борили за своју отаџбину, на осматрачници су направљене и спомен-плоче са именима свих српских генерала који су учествовали у Првом светском рату. 

 

Споменик Шумадијској дивизији  подигнут је у част палим борцима 1916-1917. године и на њему се налази натпис:

 

                                                                                                  Палим борцима 

1916-1917

 

Гробови ови

Јунаке крију

И свету казују

Из наше се крви

Слобода вије

И васкрс Србије

 

Шумадијска дивизија

 

Сокол

Добро поље

Катунац

Ветреник

Голо било