Aa

Aa

Обележена 101. годишњица страдања српских интернираца у логору у Араду

Обележена 101. годишњица страдања српских интернираца у логору у Араду

Читај ми

Арад, Темишвар, Румунија – Помоћник министра за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Милан Поповић предводио је 16. октобра 2016. године комеморативну свечаност у оквиру Арадске тврђаве у Граду Араду у Румунији и код спомен обележја на градском гробљу „Поменириа“ у Араду поводом обележавања 101. годишњице од страдања српских интернираца у логору у Араду у Румунији.


Церемонији су такође присуствовали представници Министарства одбране и Војске Србије, генерални конзул Амбасаде Србије у Темишвару, студенти Полицијске Академије из Београда и Бања Луке, званичници Румуније као и удружења и грађани опредељени за неговање традиција ослободилачких ратова Србије.
Истог дана положени су венци и одата почаст код споменика страдалим југословенским пилотима у Другом светском рату који се налази у Темишвару.


У раздобљу Првог светског рата на територији румунског града Арада, прецизније у оквирима Арадске тврђаве, постојао је аустро-угарски логор за интернирце у коме је било заточено више хиљада лица српског порекла. Током четири ратне године, према расположивим подацима страдало је њих 4317.

Сахрањивање страдалих вршено је на две локације:
- у непосредној близини саме тврђаве, на обали реке Мориш и
- на арадском градском гробљу ``Помениреа``;

Локалитет у непосредној близини тврђаве није обележен и претпоставља се да је ту покопан највећи број страдалих.

На Арадском градског гробљу ``Поменириа`` 1932. подигнут је скромни камени споменик изнад костурнице у којој је сахрањен мањи број страдалих.
Залагањем Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања и Генералног конзулата у Темишвару, румунска страна извршила је 2006. године неопходне радове на уређењу споменика и костурнице на арадском градском гробљу ``Поменириа`` те се садашње стање може сматрати у потпуности задовољавајућим.

Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања од тада, посредством Генералног конзулата у Темишвару, измирује трошкове редовног одржавања тог војног меморијала.

Локалитет у близини Арадске тврђаве представља масовну гробницу чија обрада (одређивањем величине, ексхумација, антрополошка обрада посмртних остататака, привремено похрањивање и др.) представља дуготрајан и сложен процес коме треба приступити тек након што са румунском страном буде усаглашена одлука о подизању спомен-костурнице или спомен-обележја на том или неком другом локалитету.
2014. године Генерални конзулат Републике Србије у Темишвару је поднео захтев за постављање спомен-обележја у оквиру Тврђаве у Араду Министарству националне одбране Румуније и спровео поступак јавне набавке, али имајући у виду да је Арадска тврђава историјско обележје потребно је да се прибаве дозволе Министарства културе за гробнице и ратна спомен-обележја која су регистрована на листи историјских споменика. Поступак прибављања дозвола је у току.