Aa

Aa

Сузбијање рада „на црно” у Мачванском округу

Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања - слика вести

Сузбијање рада „на црно” у Мачванском округу

Читај ми

У организацији начелника Мачванског округа, Драгослава Милановића, и директора Инспектората за рад, Бојана Јоцића, одржана је у Шапцу, 3. априла, седница Мачванског округа на којој је анализирана заступљеност сиве економије у привреди овог округа. Заједнички закључак представника Мачванског округа, локалних самоуправа, Инспектората за рад и Регионалне привредне коморе Ваљево јесте да се Национални програм за сузбијање сиве економије, уз санкционисање рада на црно, мора доследно спроводити како би се поправио привредни амбијент и положај радника.


Према проценама привредника, учешће сиве економије у бруто друштвеном производу износи између 40 и 50 одсто, због чега су на губитку и привредници и држава.
Запослени у Инспекторату за рад свакодневно контролишу привредне субјекте, јер је у појединим предузећимa примећен велики број ангажованих без уговора о раду (од грађевинарства, угоститељства и туризма, преко текстилне индустрије, до кладионица и пекара).
Националном стратегијом предвиђено је смањење заступљености сиве економије у друштвеном бруто производу, и довођење у границе европског просека од 10 одсто. Казне за послодавце који не пријављују раднике крећу се од 50.000 до 100. 000 динара путем прекршајног налога, односно од 800. 000 до два милиона динара, уколико пријава добије стандардан судски епилог.