Aa

Aa

Саопштење Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања поводом изјаве заменика Заштитника грађана РС, Милоша Јанковића, Телевизији N1 26. мaja 2016. године

Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања - слика вести

Саопштење Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања поводом изјаве заменика Заштитника грађана РС, Милоша Јанковића, Телевизији N1 26. мaja 2016. године

Читај ми

Поводом изјаве заменика Заштитника грађана РС, Милоша Јанковића, у вези са смрћу корисника С. Т. у Дому „Ветерник“, Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања још једном подсећа да је, на основу Зaкона о утврђивању надлежности Аутономне покрајине Војводина, АП Војводина надлежна за оснивање установа социјалне заштите за смештај корисника на својој територији, те је самим тим и оснивач Дома „Ветерник“ у Ветернику. Покрајинска власт именује управне и надзорне одборе, као и директоре установа социјалне заштите за смештај корисника, доноси програм унапређења социјалне заштите у Војводини и преко Покрајинског секретаријата за здравство, социјалну политку и демографију врши надзор над радом установа које обављају делатност социјалне заштите на њеној територији.


Министарство оцењује да трагични инциндент у коме је један корисник Дома изгубио живот није требало да се догоди да су предузете све мере и активности које се односе на организацију рада и успостављање јасне хоризонталне и вертикалне одговорности свих запослених. Министарство је, у оквиру своје надлежности, предузело све мере на утврђивању одговорности запослених за тај инцидент.

Министарство за рад је, у оквиру својих надлежности, ради подизања стандарда живота корисника Дому „Ветерник“ у 2014. и 2015. години определило укупно 18.980.392 динара (9.480.392 динара у 2014. и 9.500.000 динара у 2015).

Поред тога, на састанку са представницима Дома, 2. 11. 2014. године, иницирана је израда Плана трансформације ове установе ради смањења броја корисника и побољшања квалитета њихове заштите. Дефинисане су припремне радње: усвајање Плана (план треба да усвоји оснивач − Покрајински секретаријат за здравство, социјалну политику и демографију); дефинисање актера у трансформацији (Покрајински секретаријат за здравство, социјалну политику и демографију, Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Министарство државне управе и локалне самоуправе, Републички завод за социјалну заштиту, Покрајински завод за социјалну заштиту, Дом „Ветерник“, представници локалне самоуправе и представници надлежних центара за социјални рад (упутни центри корисника на смештају)); формирање радног тела за реализацију Плана; формирање мобилних тимова који би извршили ревизију постојећих планова заштите корисника и сагледали потенцијал корисника и ресурсе локалне заједнице ради њиховог повратка у природно окружење кроз израду нових планова услуга. Према изјави директора Дома, Зорана Арбутине, оснивач, Покрајински секретаријат за здравство, социјалну политику и демографију, до данашњег дана се није званично изјаснио о Плану трансформације.

У периоду од 2013. до 2016. године инспектори социјалне заштите Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања и Покрајинског секретаријата за здравство, социјалну политику и демографију извршили су седам ванредних инспекцијских надзора у Дому „Ветерник“, у којима су контролисали број корисника на смештају ради заштите њихових права, смањења броја корисника у Дому и побољшања услова у погледу простора и опреме у неким павиљонима. Један од најважнијих налога по извршеним надзорима је било обезбеђивање права корисника у ситуацијама примене рестриктивних мера према њима, односно налагано је да се прекине са праксом неконтролисане примене рестриктивних мера и смештањем корисника у собу за изолацију, која није у складу са прописаном процедуром.

Ти напори нису прошли незапажено јер је Министарство 8. 2. 2016. године примило допис заменика Заштитника грађана Милоша Јанковића у коме је наведено да: „Заштитник грађана поздравља напоре Министарства како би се побољшали услови боравка за кориснике у установама социјалне заштите. Нарочито, Заштитник грађана подржава изражену вољу Министарства ка деинституционализацији система социјалне заштите, стварања услова за њихово збрињавање и сваковрсну подршку у заједници у складу са њиховим најбољим интересом. Сматрамо да изражена воља за предузимањем мера за отклањање уочених недостатака у складу са упућеним препорукама представља пример добре праксе у поступању, у складу са законом предвиђеним обавезом сарадње државних органа са Заштиником грађана, односно Националним механизмом за превенцију тортуре у циљу унапређења положаја лица са интелектуалним и менталним потешкоћама.“

Министарство изражава жаљење што сада заменик Заштитника грађана не види проблем у трагичном исходу пожара у Дому „Ветерник“, нити у коришћењу тзв. тајм аут собе у сврху кажњавања корисника – у којој је настрадали корисник био закључан у време избијања пожара. Заменик Заштитника грађана проблем види у недовољном броју здравствених радника у Дому, што није тачно (ангажовано је 50 здравствених радника: лекар специјалиста психијатрије, лекар специјалиста физијатрије, три лекара опште праксе, стоматолог, четири физиотерапеута и 40 медицинских техничара), посебно сагледавајући важећи норматив за број и структуру запослених у здравственим установама. Заменик Заштитника грађана замера и недостатак свакодневног стручног рада са корисницима и њихово укључивање у заједницу, што такође не стоји јер је Дом „Ветерник“ установа која спроводи велики број активности са корисницима ради њиховог укључивања у заједницу.

Министарство за рад изражава спремности да настави са свим активностима у оквиру својих овлашћења на унапређењу положаја корисника, трансформацији установа за смештај и процесу деинстиутционализације, а истовремено ће контролисати и санкционисати недозвољено поступање у односу на сваког корисника на смештају.