Aa

Aa

Само се заједничким снагама и толеранцијом може унапредити положај Рома

Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања - слика вести

Само се заједничким снагама и толеранцијом може унапредити положај Рома

Читај ми

Председник Савета за унапређивање положаја Рома и Декаде укључивања Рома, Ненад Иванишевић, честита свим грађанима ромске националности 8.април – Дан Рома, и истиче да је Влада Републике Србије посвећена решавању проблема са којима се суочава ромска национална мањина, имајућу у виду да, у времену тешке економске кризе која погађа све грађане, њихов проблем постаје сложенији.


Иванишевић наглашава да се само заједничким напорима, јачањем толеранције и солидарности могу учинити позитивни помаци и унапредити положај ромске националне заједнице.
Бројни резултати, као и извештај Европске Комисије, говоре у прилог посвећености унапређивању положаја Рома у Србији. Јасно је да Србија има добре резултате у секторима образовања и здравства јер је, на пример, проценат ромске деце која се уписују у први разред повећан у последњих пет година за 25 процената. И даље су, међутим, огромне разлике ромске популације и опште популације што се тиче уписа у школу, редовности у похађању и завршавању.
Стање права ромске мањине боље је него у претходном периоду, али је потребно још много тога да се предузме како би ромска заједница у потпуности била укључена у друштво, а свој допринос томе морају дати држава и њене институције, али и легитимни и одговорни представници ромске заједнице.
Република Србија има добре нормативне и институционалне механизме за унапређивање положаја Рома. Како би се квалитет живота припадника ромске националне мањине унапредио убудуће, важно је креирати мере у областима запошљавања и становања и инсистирати на њиховој одрживости.
Декаду инклузије Рома у Србији обележила је спремност министарстава у Влади и ромске заједнице да се активно укључе у процес спровођења Декаде. Савет за унапређивање положаја Рома даје пуну подршку у релизацији политика које се односе на унапређење положаја Рома. Међу најзначајним областима рада Савета биће успостављање и креирање мултисекторске сарадње у области интеграције Рома у Србији.
Савет је усвојио Полазне основе за израду нове стратегије за унапређење положаја Рома до 2025. године које је Канцеларија за људска и мањинска права израдила у консултативном процесу са јединицама локалне самоуправе у Србији, ромским организацијама цивилног друштва, државним институцијама и органима, као и независним телима. Највећи напори биће усмерени на област запошљавања, економског оснаживања породице, здравља и становања. Будућа Стратегија треба да се базира на принципима инклузивности, децентрализације, рационализације, економичности, ефикасности и афирмативних мера.