Aa

Aa

Република Србија - земља толеранције

Република Србија - земља толеранције

Читај ми

Државна секретарка у Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Стана Божовић говорила је на последњој седници Савета за праћење реализације Акционог плана за примену Стратегије превенције и заштите од дискриминације за период од 2014. до 2018. године и поручила да је Република Србија треба да буде земља толеранције у коју су сви добродошли и сви се осећају спокојно и достојанствено.

 

„Увреде на рачун жена, напади на спортисте јер су друге нације, претње вешалима, насиље над децом…нису слика Србије, коју желимо. Последњи је тренутак за оне, који би да се понашају нетолерантно и да их мржња води кроз живот да промене своје понашање, да схвате да нема оправдања за било какву дискриминацију и да се окрену вредностима поштовања и уважавања свих грађана и грађанки без обзира на њихово верско и политичко опредељење, године старости, припадност једној или другој раси и нацији; ми немамо недоумица, наша је жеља и чврста намера да успоставимо нулту толеранцију за говор мржње, узнемиравање и претње и омогућимо да Република Србија буде истински део европске породице у којој се поштују све људске вредности“, истакла је Божовић.     

 

Како каже, Савет је свој рад остваривао у оквиру одржаних седница, али се суштина његовог ангажовања огледала у раду министарстава, других државних органа од националног до локалног нивоа, чији су представници чланови и чланице Савета, а који су свакодневно радили на испуњавању циљева Стратегије и активности из пратећег Акционог плана.

 

„Рад овог Савета постигао је и многе битне резултате, као што су израда нацрта и преднацрта закона о изменама и допунама Закона о забрани дискриминације, Закона о родној равноправности, Закона о правима детета и заштитнику права детета, посебног акционог плана за примену Стратегије социјалног укључивања Рома и Ромкиња, успостављање СОС телефонске линије за жене са искуством насиља и све то усклађено са решењима из релевантних директива Европске уније и уз прихватање међународних стандарда у спречавању дискриминације“, навела је Божовић.

 

Према њенима речима, овом Стратегијом обухваћени су припадници националних мањина, укључујући ромско становништво, жене, ЛГБТ лица, лица са инвалидитетом, старији, деца, избеглице, интерно расељени и други припадници мигрантских група, као и припадници различитих вероисповести и лица с обзиром на њихово здравствено стање, укључујући лица са HIV-ом.

 

„Један део послова је остао да се уради, а ти задаци треба да буду преузети новим стратешким документом Владе на пољу превенције и заштите од дискриминације, а на чему се већ ради. Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања образовало је још прошле године Радну групу за израду Стратегије и Акционог плана. Чланови и чланице радне групе су, поред представника надлежних ресора и удружења грађана, односно организације цивилног друштва, а циљ је да се, што пре, у 2019. години донесе нови документ Владе, а у том поступку, имамо подршку међународних организација, а пре свега задужене агенције Уједињених нација“, рекла је државна секретарка.

 

Она је додала да ће државна јавност благовремено бити обавештавана о свим битним питањима, која су на дневном реду током израде Предлога стратегије, а биће организована и јавна расправа у коју се може свако укључити како би допринео укупном квалитету ових материјала.