Aa

Aa

Реаговање поводом саопштења Хелсиншког одбора за људска права

Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања - слика вести

Реаговање поводом саопштења Хелсиншког одбора за људска права

Читај ми

Eлементарно непознавање закона и свих специфичности социјалне заштите не може бити оправдање за политичку острашћеност и очигледну злонамерност Хелсиншког одбора.


Пре него што, по устаљеној навици, преузме улогу и тужиоца и судије, госпођа Соња Бисерко би морала да се упозна са надлежностима свих институција система. У том случају би знала да, по Закону о социјалној заштити који је донет 2011. године и на који су све институције и невладин сектор дали своје примедбе и коментаре, у случају лиценцирања установа социјалне заштите Министарство за рад проверава и утврђује да ли су испуњени стандарди у погледу простора, опреме, броја ангажованих радника као и стручних поступака у области социјалне заштите, а да се о здравственој нези корисника стара инспекција Министарства здравља, о квалитету њихове исхране брине Завод за јавно здравље, о испуњености хигијенских услова Санитарна инспекција, безбедности објекта противпожарна инспекција.

Значи, да би установа социјалне заштите добила лиценцу за рад мора да поднесе доказе да су испуњени услови и по другим прописима који су битни за безбедност и здравље корисника. То не значи да Министарство за рад може да преузме одговорност за надлежности других система.

У случају Дома за старе „Двоје“ у Вранићима, дошло је до пропуста који су узроковали смрт седам корисника. Инспекција социјалне заштите је одмах по сазнању изашла на терен, обавила три инспекцијска надзора, иницирала састанак са инспекцијама других система, у свакодневном је контакту са запосленима у дому. Наложено је свим приватним пружаоцима услуга социјалне заштите, а што је већ пракса у свим државним установама, да одмах у писаној форми обавесте Министарство за рад о свакој инцидентној ситуацији која угрожава живот корисника или неком другом неочекиваном догађају који је од утицаја на функционисање установе. О транспарентности рада инспекције социјалне заштите говори и да је Министарстство за рад о свим чињеницама везаним за дешавања у дому за старе у Вранићима јавност континуирано и благовремено обавештавало.

Злонамерна је тврдња Хелсиншког одбора да постоји жеља да се случај стави „ад акта“ јер је Министарство за рад донело решење о суспензији лиценце Дому за старе „Двоје“ у Вранићима. Мера је у складу са актуелно утврђеним недостацима из области социјалне заштите и мишљења Завода за јавно здравље у Чачку. По добијању резултата анализа осталих инспекцијских служби решење ће се можда преиначити, а правосудни органи ће одлучити да ли ће и против кога бити покренути прекршајни или кривични поступци.

Због очигледне неупућености у рад и резултате Министарства за рад Хелсиншки одбор се пита и „како је могуће да Министарство нема информације о отварању разних приватних домова за старе који у Србији ничу као печурке после кише“. Министарство издаје лиценце свим установама социјалне заштите и списак оних који су лиценцу добили налази се на нашем сајту. За последњих годину дана обављено је преко 200 инспекцијских контрола установа социјалне заштите, што је двоструко више него претходних година. За 10 година затворен је 61 илегалан дом за старе а само у периоду од јуна 2014. до априла ове године трећина тог броја - 19 „илегалних“ и три дома која су изгубила дозволу за рад.