Aa

Aa

Најављена контрола нерегистрованих привредних субјеката

Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања - слика вести

Најављена контрола нерегистрованих привредних субјеката

Читај ми

Представници Инспектората за рад Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања састали су се јуче, у Крагујевцу, са градоначелником Радомиром Николићем, председницима општина, локалних самоуправа и јавних предузећа да би разговарали о сузбијању рада „на црно”.

Директор Инспектората за рад, Бојан Јоцић, најавио је да ће почетком августа кренути у посебан обрачун с нерегистрованим привредним субјектима у Србији.

У протеклих годину дана инспектори су затекли 9.060 лица „на црно”, а ефекат тих надзора је да је око 8.500 особа пријављено у року од три дана.

Јоцић је навео да је 238 инспектора за годину дана обавило 53.000 надзора у којима је донето 11.600 решења. Инспектори су поднели и 4.096 захтева за покретање прекршајног поступка, донели 431 забрану рада због небезбедних услова, а поднето је 45 кривичних пријава.

У све 23 контролисане привредне делатности било је рада на црно, чак и екстремних случајева, када је инспекција затекла два радника без уговора о раду, а после надзора је пријављено 111 особа које су радиле „на црно”.

У радионицама обуће, у једној смени, од 135 затечених радника 96 је било непријављено, а у једној шивари је 31 жена из једне смене радила „на црно”. У хладњачама на Златибору инспектори су затекли 90 непријављених радника од укупно 170.

Јоцић је додао да су у последња два месеца инспектори издали 107 прекршајних налога, и да је на основу њих казна за правно лице 100.000 динара, а 50.000 за предузетника, док се у прекршајном поступку послодавац кажњава од 800.000 до два милиона динара.