Aa

Aa

Извршено неколико инспекцијских надзора у установама социјалне заштите од 15. до 19. Априлa 2019.

Извршено неколико инспекцијских надзора у установама социјалне заштите од 15. до 19. Априлa 2019.

Читај ми

Инспекција социјалне заштите је на основу ''Плана надзора у установама социјалне заштите за домски смештај'', који је донет на основу налога министра за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, господина Зорана Ђорђевића, у периоду од 15. до 19. априла 2019. године извршила ванредне инспекцијске надзоре у неколико установа социјалне заштите.

 

Након надзора у Дому за децу и омладину ''Душко Радовић'' у Нишу установљено је да је: објекат у процесу трансформације, објекат одржаван, собе персонализоване, хигијена добра, како простора, тако и корисника, исхрана разноврсна, али да број и структура запослених није усклађена са Правилником, односно да уместо затечених 17 запослених, док Одлуком о максималном броју запослених на неодређено време у систему државних органа, систему јавних служби, систему Аутономне покрајине Војводине и систему локалне самоуправе за 2017. годину максимални утврђени број је 23 запослена.

 

У истом граду је извршен надзор и у Заводу за васпитање омладине Ниш, где је инспекцијским надзором утврђено да су простор, опрема и хигијена простора и опреме, као и хигијена корисника на задовољавајућем нивоу. Установљено је да је неопходно извршити инвестициона улагања у реновирање простора (санација влаге, подних облога, санитарних чворова, столарије) што је и предвиђено пројектним задатком за израду техничке документације за санацију, реконструкцију и унапређење енергетске ефикасности комплекса и партерног уређења дворишта.

 

Ванредни инспекцијски надзор извршен је и у Геронтолошком центру у Нишу, где је утврђено да је у периоду од добијања ограничене лиценце значајно опао квалитет услуге. С обзиром да ниво хигијене, како опреме, простора тако и  корисника, није на задовољавајућем нивоу, од стране инспектора социјалне заштите издат је усмени налог да се хигијена корисника и простора подигне на задовољавајући ниво. Исказана је потреба за: ангажовањем одређеног броја неговатеља и спремачица; неопходне, адекватне и благовремене контроле намирница од стране запослених у фрижидерима због кварљивости и немогућности корисника да сами одржавају хигијену фрижидера; обнављањем већег броја спаваоница у „Старом“ делу објекта услед дотрајале столарије, влаге; потреба за реновирањем подова и кречењем зидова. Такође, утврђено је да се у „Старом“ делу објекта налази простор у коме се пружа услуга Прихватилишта за одрасле и старије, а која не поседује лиценцу; да је у адаптираном делу Установе простор, који је намењен за пружање услуге дневног боравка, а никада није стављен у функцију.

 

Инспекцијски ванредни надзори извршени су и у Крагујевцу у Геронтолошком центру Крагујевац и у Заводу за смештај одраслих лица ''Мале пчелице'' Крагујевац.

 

У Геронтолошком центру је установљено да су простор, опрема и хигијена простора и опреме, као и хигијена корисника на задовољавајућем нивоу, као и да се све активности које чине услугу домског смештаја спроводе на квалитетан начин и у интересу корисника на смештају, те ће комплетни  објекти, у току године у потпуности бити реконструисани. За то су обезбеђена материјална средства од стране ресорног Министарства и Канцеларије за јавна улагања Републике Србије.

 

У Заводу за смештај одраслих лица ''Мале пчелице'' Крагујевац, инспектори су установили да се пружа висок ниво заштите корисницима на смештају у свим сегментима и да је у току поступак добијања лиценце за рад Установе. Такође, наводи се да су сви павиљони реновирани, функционални, чисти и лепо опремљени, осим четвртог, чије реновирање треба да отпочне, а исказана је и потреба за уградњом лифтова, ангажовањем одређеног броја неговатеља и спремачица.

 

Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Сектор за бригу о породици и социјалну заштиту, Одељење за управне и надзорне послове у области социјалне и породичне заштите, по налогу министра за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зорана Ђорђевића и плану надзора у установама социјалне заштите, извршило је 15. и 16. априла 2019. године надзор над стручним радом у Центру за социјални рад „Свети Сава“ у Нишу, у заштити корисника у реализацији поверених послова  породично правне заштите одраслих и старих лица на која је примењена мера старатељске заштите у отвореној и затвореној заштити.

 

На основу изабраног  случајног узорка досијеа који се односе на заштиту циљане групе корисника, извршена је анализа стручног рада и поштовање законске и стручне процедуре у организовању заштите корисника. Након окончаног надзора оцењено је да је орган старатељства у складу са актуелном ситуацијом, бројем стручних радника и организационим и техничким могућностима са којима располаже, у реализацији поверених послова и организовања заштите наведене групе корисника делимично обезбедио поштовање основних стандарда стручног рада, закона и подзаконских аката.

 

Такође, комисија Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања је 18. и 19. априла 2019. године, извршила посету и Центру за социјални рад „Солидарност“ у Крагујевцу, ради ревизије права из области материјалних давања.

 

Од центра за социјални рад методом случајног узорка затражено је на ревизију укупно 12 предмета, од којих је у четири утврђено да постоје одређене неправилности, те ће за два бити донето решење у складу са законом, за једно ће бити издати налози за отклањање недостатака, а једно решење биће поништено због погрешне примене материјалног права.


По извршеном прегледу предмета, одржан је састанак са директором и запосленима који су ангажовани на пословима материјалних давања. Присутни су упознати са закључцима до којих се дошло прегледом предмета, уоченим пропустима у раду и пружена им је стручна помоћ за отклањање недостатака.