Aa

Aa

Грађани и држава заједно за бољу демографску слику Србије

Грађани и држава заједно за бољу демографску слику Србије

Читај ми

Mинистар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Ђорђевић у емисији „Сучељавање“ на РТВ - у говорио је о приоритетима којима ће се Министарство бавити у текућој години, међу којима су подстицај рађања и мењање демографске слике Србије, доношење Закона о родној равноправности, борба против рада на црно и израда социјалних карата.

 

На питање да ли је економија један од разлога лоше демографске слике Србије и да ли би на то утицао већи БДП, министар је рекао  да поред економије, постоје и многе друге ствари које утичу на демографску слику једног друштва, па и нашег.

 

„Мислим да је друштво, које се развијало годинама уназад, занемаривало проблем лоше демографске слике. Нико није обраћао пажњу на то, док бисмо дошло до  алармантних резултата о томе да ми као нација умиремо и да нас је 35.000 годишње мање. Међутим, ми смо 2017. годину завршили са 40.000 становника мање и први пут смо за мало сишли испод 7 милиона. Управо то је био аларм та све нас. Председник Републике Србије Александар Вучић и Влада Републике Србије су својим мерама, у последње три године, направили један велики искорак напред који показује знаке опоравка наше привреде. Кренули смо у позитивном правцу, али све ће то бити узалуд уколико не будемо имали становништво“, рекао је Ђорђевић.

Како се онда по тим демографским трендовима то још увек не види? Демографи кажу да ће се видети тек за једно 10 година.

Види се и сада. Структура становништва треба да изгледа пирамидално, да имамо највише младих. У овом тренутку, због неког послератног бума и свега што се дешавало, ми имамо највише становника старости 45-50 година. Међутим, према статистичким подацима у једном тренутку, као што је и председник рекао у свом излагању, 2030. или чак и 2050. године демографска слика ће бити обрнуто пропорционална, односно имаћемо највише старих. Једноставно као држава, колико год зарађивали, колико год били јаки, нећемо моћи да издржимо.

 

Када је реч о Закону о родној равноправности и Закону у спречавању дискриминације, Ђорђевић је истакао да су оба закона врло ригорозна и да се стриктно прописују као и Закон о раду.

 

„Закон о родној равноправности највише се ослања на Министарство рада и зато активно радимо на томе да пружимо прилику да и јавност каже нешто о њему. Такође, сматрамо да је изузетно важно да на наш закон добијемо и мишљење земаља које су у самом врху када је у питању родна равноправност. Ми имамо Закон о родној равноправности и не каснимо за ЕУ. Ако га и сада дамо у процедуру, доћи ће на ред крајем пролећног или јесењег заседања и држава Србија ништа неће изгубити. Ваљда је свима циљ да имамо закон који је спроводљив и који ће бити доказ да смо га урадили на прави начин“, појаснио је Ђорђевић.

 

Он је нагласио да садашњи закон, иако ће овај нови бити још ригорознији од тренутног, предвиђа сва права запосленима, а поготово мајкама и породиљама. Инспекција рада наставља свој рад, а започета је и медијска кампања. Министар је истакао да се онима који не поштују закон то неће толерисати и да сви грађани, отворањем бесплатне телефонске линије могу анонимно да пријаве оне за које знају да раде ван законских оквира, као и да ће инспекције бити најригорознија када се ради о непоштовању закона које се односе на породиље и мајке.

 

„Ми апелујемо на све грађане, нарочито на мајке и породиље, да нам се обрате када знају, док још раде, да постоји аномалија тамо где су запослене. Ми можемо њима да помогнемо само док су још у радном односу. Ако раде на црно и ако се налазе у сивој зони, оног тренутка када се после привременог одсуства деси да изгубе посао и друге привилегије, на које имају право, ми не можемо тада да им помогнемо, јер немамо доказа да је та особа икада радила у тој команији. Држава жели да стане иза њих и желимо да искључимо сваку могућност да негде постоји неко ко ће да злоупотребљава жене“, истакао је Ђорђевић.

 

Министар је рекао да је у прва три месеца ове године у односу на исти период прошле године било преко 10% више инспекција.

„Велики број радника ухваћен је да ради на црно, али након реаговања инспекције њих 94% су добили сталан посао, односно добили су уговоре о раду што је добра вест за њих, јер ће бити потпуно обезбеђени с обзиром да им се уплаћују сви порези и доприноси. Медијска кампања „Реци НЕ раду на црно“ има за циљ да приближи грађанима важност изласка Србије из сиве зоне, с обзиром да последња рачуница говори да од укупног БДП-а који је 10 милијарди, 3 милијарде оде у сиву зону и то грађани Србије морају да знају. За те 3 милијарде могли смо да за годину дана сазидамо дом здравља у свакој општини, обновимо све болнице и специјалне болнице, да дамо плату полицајцима, ватрогасцима и лекарима, и још да нам остане. Онда људи морају да схвате, да када не узимају фискални рачун штете држави, али и свим грађанима у Србији“, наводи министар.

 

Како каже Ђорђевић, веома је битно да и медији учествују заједно са државом у борби против сиве економије.

„Најбољи пример да медији тренутно не пружају добру поруку грађанима, јесу данашње рекламе у којима се појављује срећна породица млади брачни пар, који узима кредит, купује стан и нажалост у том срећној породици су само њих двоје и евентуално нека животиња, а деце нема. Негде где се и појављују буде само једно дете. Индиректно шаљемо поруку да је срећна породица или без деце или са једним дететом, а не 4, 5, 6 деце како је било раније“, појаснио је и додао да новим мерама које држава уводи не пружа се социјална помоћ већ се подстиче рађање.

 

Када је у питању израда социјалних карата, Ђорђевић је навео да се тренутно ради закон који треба исто да буде у пакету у току ове године заједно са сетом закона који ће се бавити социјалним картама.

 

„Србија ће имати социјалне карте. Циљ Владе Србије јесте циљ да људи не чекају, не моле и не морају да доказују да им нешто што држава пружа припада. Постоје људи које је једноставно срамота да траже било шта од државе и то имамо у виду. Желимо да када се роди дете и кад се унесе у базу података, да само притиском на „ентер“ добијемо све податке који ће показати коју врсту помоћи, подстицаја, шта год држава да даје, мајка тог детета треба. Волео бих да мајка, када добије дете добије СМС са честитком у којој се наводи шта јој следује од државе. То је циљ Владе Србије и ја верујем да ћемо ми социјалне карте имати за две до три године које ће у потпуности функционисати.

Министар је такође истакао да ће од 1. јула, жене, носиоци регистрованих пољопривредних газдинстава први пут имати права на породиљско боловање и на све остало што осталим женама приапада.

Најчешће постављана питања, откад сте изашли с овим програмом финансијских мера су да ли ће мере бити одрживе и да ли ће политика имати утицај на те њих, у смислу ако се промени политика, хоће ли мере опстати и хоће ли бити гарантовано да та давања буду редовно исплаћивана?

Влада Републике Србије у свему што ради све не касни ниједног дана. Наравно, гледамо да све донесене мере буду уписане у закон. Овог пута ћемо ићи на измену закона да бисмо подигли лествицу и створили обавезу да сви морају да раде да би грађанима Србије било боље. Без новорођенчади, без позитивног природног прираштаја, Влади Србије не вреди ништа што ради.

А та Европа нам прети још једним миграторним таласом. Господин министар је управо дошао из Русије, велика трагедија се тамо десила. Али, хоћу да Вас питам то, побољшање демографске слике је један од приоритета у треећм мандату председника Путина.

Ђорђевић је, након посете Русији, пренео да је побољшање њихове демографске слике такође приоритет у трећем мандату председника Владимира Путина.

 

„Русија је имала пре десет година, ако гледамо пропорционално, исти проблем као ми. Ми смо имали 35.000 становника мање. Они су имали 700.000. Нас има седам милиона, њих има око 140, значи пропорционално исти проблем. Они су својим мерама за десет година успели су да прошлу годину први пут заврше у плусу са бројем становника, што значи да неке ствари ако имате воље и ако као земља идете у добром правцу то даје позитивне резултате, што значи да и ми треба да кренемо на неки начин са одређеним мерама. Не треба да копирамо њих, али треба да копирамо све оне земље које имају позитивне резултате. И свакако једна од мера и јесте оно што је председник Вучић најавио, а тичу се финансијске подршке породицама са децом“, рекао је Ђорђевић.

 

Како је навео, у Србији су се нажалост у претходним годинама гасили вртиће, гасили школе, јер није вођена добра политика ни у образовању, ни у култури и то су проблемина којима мора да се ради.

Ђорђевић је подсетио и на то да држава даје врло повољне, чак некада и бескаматне кредите људима који немају посао, да би започели свој бизнис, а не да чекају.

„Ми треба да едукујемо људе да они знају где држава помаже, где доводимо инвеститоре и где постоје инвеститори, које послове могу да покрену подстицајем државе. Изградња вртића, изградња школа битна је за будућност, јер у једном тренутку може да се деси да имамо одељења која имају 30, 40 ђака,  а то је опет контрапродуктивно“, каже министар.

Да ли верујете у то да ту где се завршава посао државе, када је ова тема у питању, постоји спремност да сви ми дамо неки свој минималан допринос да се побољша демографска слика Србије?

Ми радимо сви у интересу државе, ми имамо само једну државу, а она се зове Србија. Треба изаћи са различитим мишљењима и то је управо и квалитет Владе. Позивам грађане, не да априори мрзе оно што радимимо, него да дају предлоге који могу некада да буду потпуно другачији од наших, али ће да дају идеју како, на који начин ми као друштво можемо да се изборимо са највећим проблемом, а то је да нестајемо као нација.

 

http://media.rtv.rs/sr_ci/suceljavanje/36110