Aa

Aa

Улагање у грађане и њихово усавршавање приоритет Владе Србије

Улагање у грађане и њихово усавршавање приоритет Владе Србије

Читај ми

Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Ђорђевић одржао је састанак са директорима свих филијала Националне службе за запошљавање где је истакао да су овакви састанци идеална прилика да се додатно унапреди рад НСЗ и тиме створе прилике за запослење и бољи услови за живот свих грађана Србије.

 

Ђорђевић је рекао да је политика председника Републике Србије Александра Вучића и Владе Србије запошљавање свих категорија становништва отварање нових радних места и нагласио да је ове године новост, да поред преквалификације незапослених у Србији постоји и преквалификација и доквалификација запослених.

 

„Циљ нам је да сви наши грађани задрже своје послове, обзиром да технолошки Србија напредује у сваком смислу, верујемо да ће бити потребна и обука већ постојеће радне снаге. Ми желимо да улажемо у своје грађане и омогућимо им да стекну боље образовање и квалификације, како би имали боље плате и остали у Србији да граде своју бољу будућност“, рекао је Ђорђевић.

 

Како је истакао циљ Владе Србије јесте да створи државу у којој ће њени грађани остајати, али и у коју ће долазити нови људи који желе да раде.

 

„Желимо да привучемо стране инвеститоре и биће потребан одређени број људи који ће радити за њих. Континуирано имам састанке са представницима Министарства приреде и Министарства финансија, јер желим да видим која су то нова занимања која су потребна Србији као и ко све жели да инвестира у нашу земљу“, истакао је министар.

 

Директор НСЗ Зоран Мартиновић рекао је да се позитивни тренд на тржишту рада наставља и да је улога Министарства, Владе Србије и НСЗ да пронађу равноправан однос између тражње и понуде.

 

„Према последњој евиденцији НСЗ, 570.000 људи који показују интересовање за посао, али послодавци и даље не могу да нађу адекватну радну снагу. Због тога желимо да обучимо одређени број људи како би били могли да обављају послове за које постоји потражња“, рекао је директор НСЗ.

 

Мартиновић је навео да, када су у питању послови са високо стручним образовањем , највећа потражња је за инжењерима информатике, електронике, електротехнике, грађевинарства, машинства, лекари са специјализацијама, фармацеути, професори физике, и математике. Када су у питању занати, Мартиновић је навео да је потребна радна снага у грађевини, у области туризма и угоститељства, возачи, радници обезбеђења и неговатељице.

 

Он је навео и да НСЗ реализује мере подршке у запошљавању особа са инвалидитетом расписивањем јавних позива за доделу средстава и да у Републици Србији послује 52 предузећа за професионалну рехабилитацију и запошљавање особа са инвалидитетом - са важећом дозволом за рад Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања. Према евиденцији НСЗ, од почетка године укупно је запослено 155.057 лица, од тога је 4.313 особа са инвалидитетом.