Aa

Aa

Циљ Владе Србије је да искорени „Рад на црно“

Циљ Владе Србије је да искорени „Рад на црно“

Читај ми

Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Ђорђевић, амбасадор Краљевине Норвешке Арне Бјорнстад, и в.д. директора Инспектората за рад Стеван Ђуровић говорили су на последњој едукативној радионици одржаној у оквиру пројекта “Јачање капацитета Инспектората за рад и подизање свести грађана у циљу сузбијања рада на црно” и том приликом инспекторима уручили 266 лаптоп рачунара.

 

Министар Ђорђевић рекао је да је један од приоритета рада Владе Србије, на којем активно ради, борба против рада на црно која неће престати завршетком овог пројекта, јер жели да сиву економију искорени у потпуности.

 

„Нико не сме да грађанима ускраћује право на здравствено и социјално осигурање и достојанствен рад. Не постоје привилегије ни за једног послодавца који крши закон. То је оно за шта се бори Влада Србије. Желимо да наши грађани знају да смо на њиховој страни и да спречавањем рада на црно чинимо добро за њих. У борби против сиве економије потребна нам је подршка свих грађана, али и медија који ће грађане информисати о свим позитивним резултатима које постигнемо“, рекао је Ђорђевић.

 

Ђорђевић је похвалио рад инспектора и њихове досадашње резултате истакавши да ће им Министарство увек пружати подршку, омогућавајући им савременију техничку опремљеност, боље услове рада и веће зараде. Према његовим речима, у периоду од јануара до септембра ове године, извршено је 51.602 инспекцијска надзора, што је за 43% више надзора него у истом периоду 2017 . године, када је извршено 36. 126 надзора.

 

„Након предузетих мера инспектора рада, који су затекли 12.953 лица која су радила на црно, послодавци су засновали радни однос са њих 10.440 лица. Наш задатак је да градимо модерну државу по мери њених грађана, са нултом толеранцијом на кршење закона", рекао је Ђорђевић и истакао да је Србија на правом путу и да ће ускоро бити чланица ЕУ, раме уз раме са другим државама.

 

Министар је још једном захвалио амбасадору Норвешке на помоћи истичући да ће Србија наставити да следи најбоље примере у свету и да ће додатним изменама закона грађанима створити још боље услове живота.

 

Амбасадор Краљевине Норвешке Арне Санес Бјорнстад истакао је да му је задовољство што његова земља може да помогне Србије у борби против рада на црно, чија појава много утиче на целокупно стање у држави, будући да су држави потребни приходи, а радницима лојална конкуренција и социјална права.

 

„Норвешки систем је изграђен на томе да сви поштују законе. Зато и можемо да инвестирамо и зато и имамо високи стандард, а то је оно што потребно и Србији. Надамо се да ћемо овим пројектом то и испунити", рекао је Бјорнстад и пожелео Србији успех у даљој борби против рада на црно.

 

В.д. директора Инспектората за рад Стеван Ђуровић рекао је да од покретања бесплатне телефонске линије (0800 300 307) инспекцији рада до 15. октобра 2018.године упућено 7.320 телефонских позива, као и 184 мејла  путем електронске поште.

 

Он је истакао да ће донација од 266 лаптоп рачунара умногоме ће олакшати посао запослених у Инспекторату за рад и допринети још ефикаснијој борби против нелегалног рада.

 

„На основу пристиглих пријава,  на целој територији Републике Србије извршено је 6.324 појачаних надзора  и том приликом затекли смо 3.348 лица на фактичком раду - раду ''на црно'',  од којих су послодавци са 2.567 лица одмах после надзора засновали радни однос на неодређено време“, рекао је Ђуровић и истакао да је ове године знатно повећан број инспекцијских надзора у односу на прошлу годину, која је била рекордна у откривању радника на црно.

 

У оквиру пројекта ''Реци НЕ раду на црно'', реализовано је 10 радионица (у Панчеву, Пироту, Врању, Неготину, Ужицу, Новом Пазару, Нишу,  Крагујевцу, Новом Саду и Београду) у циљу информисања запослених, послодаваца и свих заинтересованих грађана о правима и обавезама из закона и подзаконских аката  који уређују област радних односа и безбедности и здравља на раду.