Aa

Aa

Србија ће бити земља у којој листе чекања за смештај у државне домове неће постојати

Србија ће бити земља у којој листе чекања за смештај у државне домове неће постојати

Читај ми

Министар за рад, запошљавање, борачкa и социјалнa питања Зоран Ђорђевић гостујући у Јутарњем дневнику РТС-а изјавио је да ће држава најстаријим грађанима, који су на листи чекања за смештај у државне домове, обезбедити смештај у приватне домове.

 

"Постоје редови јер немамо довољно смештајних капацитета у државним установама и желимо да помогнемо најстаријим грађанима и обезбедимо им смештај у домове.

 

 “Капацитети приватних домова нису у потпуности искоришћени, постоје листе чекања за државне домове и из тог разлога смо одлучили да распишемо тендер и склопимо уговоре са лиценцираним приватним домовима за стара лица. Уколико будући корисник приватног дома има неки приход, ми дајемо део новца до износа који плаћамо државним установама, а ако нема приходе, ми плаћамо пун износ", објашњава Ђорђевић.

 

Министар додаје да се изједначава однос према државним и приватним домовима и да је циљ Републике Србија да буде земља у којој листе чекања неће постојати. Како каже, очекује да ће већ следеће недеље бити потписани оквирни споразуми са приватним домовима и да се почетком јула очекују и први смештаји најстаријих у домове.

Ђорђевић је нагласио да су критеријуми за отварање домова идентични за све.

 

"Сви домови морају да испуне норме за отварање и то важи и за државне и за приватне установе. У приватним домовима је попуњеност 60 до 70 одсто и идеја је да надоместимо неке трошкове које они имају и да направимо решење које ће бити добро и за њих и за нас", напомиње министар и додаје да је инспекција, по пријави о постојању илегалних домова исти дан изашла на терен, али да на поменутим локацијама није ништа нашла. 

 

Министар Ђорђевић такође је поменуо да Министарство за рад спрема пакет закона и да би они у другој половини јуна требало да уђу у Скупштину.

 

Говорећи о новинама које доносе измене Закона о привредним друштвима Ђорђевић је указао и на престанак важења појединих одредби прописа које се односе на обавезу употреба печата у пословању привредних субјеката и додао и је дигитализација циљ Владе Србије.

 

"Укидањем печата отклања се још један непотребан административни терет за привредне субјекте, јер је израда и употреба печата наметала сувишну администрацију", рекао је министар.